Sledujte nás

Rozhovor s Igorom Petrovčíkom, starostom košickej mestskej časti Staré Mesto.

Mesto Košice sa v uplynulom ročníku stalo súčasťou pretekov. Musíme skonštatovať, že spôsob akým nás mesto a jeho obyvatelia privítali nás nesmierne teší. Od podpory pána starostu mestskej časti – Igora Petrovčika, až po úžasných divákov, ktorí vytvorili skvelú atmosféru a privítali nás vo veľkom. Veľmi nás potešila aj návšteva samotného pána starostu na podujatí. Prešiel nejaký ten čas od podujatia a my sme sa rozhodli pána starostu vyspovedať.ice sa v uplynulom ročníku stalo súčasťou pretekov. Musíme skonštatovať, že spôsob akým nás mesto a jeho obyvatelia privítali nás nesmierne teší. Od podpory pána starostu mestskej časti – Igora Petrovčika, až po úžasných divákov, ktorí vytvorili skvelú atmosféru a privítali nás vo veľkom. Veľmi nás potešila aj návšteva samotného pána starostu na podujatí. Prešiel nejaký ten čas od podujatia a my sme sa rozhodli pána starostu vyspovedať.

  1. Pán Petrovčík, ako hodnotíte podujatie 500KM SLOVENSKÝCH a CASSOVIA CLASSIC 2023 z Vášho pohľadu? Divácka účasť bola skutočne veľká, očakávali ste to alebo aj Vás obyvatelia Košíc milo prekvapili?

 

– Ako starosta Starého Mesta, ale i ako typický chlap som sa nesmierne tešil, že do Košíc zavítalo takéto nádherné podujatie. Profesionálne pripravené, atraktívne, ktoré pritiahlo do centra všetky vekové kategórie, od škôlkarov až po seniorov. Všetci sme obdivovali unikátne historické automobily, ktoré ideálne dotvorili historickú pamiatkovú zónu Košíc. Obrovský záujem divákov, fanúšikov i turistov som očakával a Košičania nesklamali. Potvrdili, že majú vyberaný vkus a vedia oceniť a podporiť podujatia, ktoré sú kvalitne pripravené, atraktívne, a spolu s výbornou atmosférou pomáhajú Košiciam zviditeľniť sa aj v európskom meradle.

 

  1. Máte nejaký osobný vzťah k veteránom? Zúčastnili ste sa aj prehliadky, utkvel Vám niektorý veterán v pamäti?

 

– Som veľký milovník histórie a veterány sú excelentnou ukážkou, aké skvosty z technického i dizajnérskeho hľadiska dokázali naši predkovia vyrobiť. Takéto prehliadky si nikdy nenechám ujsť a idem na tých nádherných historických tátošoch oči nechať. Obdivoval som unikátny Horch 951A Pullmann z roku 1938, ale aj Lagondu V12 Short Saloon, ktorá myslím skončila druhá. Ale i prvá povojnová škodovka Tudor bola veľmi pekná. Už teraz sa teším na také hviezdy veteránskeho sveta ako sú Tatra 77 Špeciál 1000 mil z roku 1934 alebo Bentley Speed 8 z roku 1932, ktoré zavítajú v máji do Košíc. Bude to pastva pre oči.

 

  1. Veľmi nás teší Vaša iniciatíva pri pretekoch najmenších 100metrov košických? Máte nejakú odozvu materských škôl či samotných rodičov na tieto preteky?

 

– Všetci, diváci, riaditeľky, učiteľky, rodičia i škôlkári boli z pretekov a atmosféry v centre Košíc nadšení. Bola to veľmi roztomilá akcia vidieť tých malých špuntov, ako zapálene šoférujú šliapacie autíčka a ako sa veľmi tešia z ľudí okolo trate, ktorí ich povzbudzujú. Košické staromestské škôlky sa už nevedia dočkať, že sa zapoja aj tento rok, chcú trénovať a dosiahnuť najlepšie výsledky. Ale najmä zažiť opäť tú super atmosféru, ktorá v centre Košíc počas pretekov panuje a obzrieť si aj historické vozidlá, ktoré budú parkovať na košickej pešej zóne.

 

 

  1. V roku 2024 sú opäť naplánované preteky tak, že v Košiciach strávime 3dni. Košice sa môžu tešiť na nadupanú prehliadku veteránov z celého sveta, keďže v nastávajúcom ročníku hostíme organizáciu FIVA.

Ako hodnotíte túto skutočnosť? Myslíte že sa zopakuje skvelá návštevnosť z minulého roka?

 

– Som presvedčený, že návštevnosť bude ohromná, pretože každý, kto minulý rok prišiel a videl, bol nadšený. Teraz bude toto atraktívne podujatie doslova svetovým, keďže FIVA si vybrala Slovensko ako dejisko svetovej rely a pricestujú jazdci so svojimi vzácnymi veteránmi skutočne z celej Európy a dokonca aj Argentíny. Toľko krásy a úžasnú dobovú atmosféru si predsa nikto nenechá ujsť. Očakávame, že do Košíc pricestujú aj ľudia nielen z celého regiónu, ale aj zo zahraničia a vytvoria kúzelnú atmosféru.

 

 

  1. Košice a teda najmä mestská časť Staré mesto je plná kultúrnych pamiatok, historických stavieb nájdeme tam nejedno múzeum. Čo je pre Vás srdcovka a odporučili by ste navštíviť toto miesto našim pretekárom?

 

– Mohol by som hovoriť celé hodiny, aké nádherné historické pamiatky v košickom Starom Meste máme. Pri prechádzke centrom iste každého z návštevníkov zaujme gotická katedrála Sv. Alžbety, večer spievajúca fontána so svetelnou šou, nádherné budovy v secesnom štýle alebo čarovné krčmičky vo dvoroch stredovekých Košíc. Mojou srdcovkou je však Dominikánske námestie v blízkom centre Košíc s trhoviskom, kde sa stretávajú Košičania od stredoveku pri nákupe zeleniny, ovocia alebo na dobrej káve.

 Vychutnať si genius loci tohto miesta v tieni najstaršieho košického kostola z roku 1290, ktorý sa pýši aj najvyššou kužeľovitou vežou, odporúčam každému návštevníkovi mesta zažiť na vlastnej koži. 

 

  1. Čím vás oslovil projekt 500KM SLOVENSKÝCH? Neláka vás sa pretekov zúčastniť ako súťažiaci? Prípadne na akom aute by ste ponuku zúčastniť sa zvážili?

 

– Všetkým. Projekt je atraktívny pre divákov, výborne pripravený, organizátori sú nesmierne šikovní profesionáli. Do Košíc zavítajú nielen svetoví jazdci so svojimi vzácnymi historickými veteránmi, ale aj fanúšikovia svetovej FIVA WORLD RALLY. Teším sa, že máme šancu ukázať košické Staré mesto turistom, zviditeľniť sa na mape Európy, predviesť sa ako srdeční a šikovní ľudia, ktorí dokážu vytvoriť výbornú divácku kulisu a ponúknuť služby na úrovni. Veterány ma fascinujú odjakživa, rád o nich čítam, pozerám dokumenty alebo ich obdivujem naživo. Takže bez mučenia priznávam, že by som si rád zajazdil a zúčastnil sa ako jeden z pretekárov na takom unikátnom podujatí. Uvidíme, či sa mi môj sen splní.

 

 

  1. Je niečo čo by ste odkázali pretekárom či fanúšikom 500KM SLOVENSKÝCH?

 

– Všetkým pretekárom, fanúšikom i organizátorom tejto úžasnej rally prajem bezpečnú a šťastnú jazdu Slovenskom do najkrajšieho mesta na Slovensku – našich Košíc. Urobíme všetko preto, aby sa tu cítili báječne, vychutnali si čarovnú atmosféru košického Starého Mesta, jeho neopakovateľných zákutí a milých srdečných ľudí, ktorí sa na Svetovú jazdu srdcom Európy veľmi tešia. Chcem veriť, že sa do Košíc budú radi vracať aj ako turisti, lebo si ich zamilujú.