Sledujte nás

500 KM SLOVENSKÝCH FIVA WORLD RALLY 2024

Legendárne preteky historických vozidiel

Informácie

  • Košice - Bratislava
  • 26. 5 - 31. 5. 2024

O podujatí

Obdobie relatívneho pokoja medzi dvoma svetovými vojnami si užívali všetci – zopár zapálených motoristov sa rozhodlo využiť ho na usporiadanie rýchlostných pretekov. To bol zrod legendárnych rýchlostných pretekov 500 km slovenských, ktoré sa jazdili v rokoch 1937 a 1938.

Aby boli celé preteky ešte väčšou výzvou, bol ich súčasťou aj výjazd na slávnu Pezinskú Babu, kde sa mohla naplno ukázať zručnosť vtedajších pretekárov. Organizátorom pretekov bol Slovenský motorklub a štartovalo sa spred klubovne, ktorá sa v tom čase nachádzala na Šafárikovom námestí.

Rýchlostné otvorené preteky sa v tom čase jazdili na okruhu Bratislava – Malacky – Baba – Pezinok – Bratislava. Tento okruh absolvovali jazdci päť krát, takže celková dĺžka trate sa vyšplhala na výsledných 500 km. Po prvý raz 500 km slovenských odštartovali 20. júna 1937 a počasie im vôbec nebolo naklonené. Na mokrej a ťažko zjazdnej trati došlo k niekoľkým nehodám a pádom v zradných zákrutách Pezinskej Baby. Napriek tomu v nasledujúcom ročníku boli pretekári opäť na štarte pripravení zabojovať o prvenstvo.

Do pretekov sa mohli prihlásiť automobily aj motocykle. Stroje boli rozdelené do kategórií podľa objemu motora. Najrýchlejší čas dosiahol jazdec Jan Kubíček na vozidle Bugatti, ktorý päťsto kilometrovú trať pokoril za 5 hodín a 12 minút vrátane náročného výjazdu na Pezinskú Babu – časový údaj úctyhodný aj v súčasnosti.

Preteky 500 km slovenských začali písať svoju novodobú históriu v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Spomienková jazda 500 km slovenských sa jazdila od roku 1974 a bola vôbec prvou veteránskou súťažou na Slovensku. Od roku 2021 boli preteky v pozmenenej forme obnovené novým organizátorom a namiesto piatich okruhov v objatí Malých Karpát zaviedli etapy pretekárov do najrôznejších kútov Slovenska. Dobová atmosféra naplnená vôňou spáleného benzínu, rozpáleného oleja a burácaním motorov má pre divákov priam magickú príťažlivosť, pretekári zase nedokážu odolať možnosti zmerať si sily a v súťažení nachádzať spolupatričnosť aj nové priateľstvá.

Na predošlých ročníkoch pretekov 500 km slovenských sa zúčastnilo veľké množstvo automobilov, ktoré už mali možnosť zmerať si sily na trati z Tatranskej Lomnice do Bratislavy a následne aj z Košíc do Bratislavy. Tento rok však bude výnimočný – preteky 500 km slovenských budú organizované v spolupráci s organizáciou FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens). Ide o svetovú organizáciu združujúcu majiteľov a nadšencov historických vozidiel.

Každý rok si FIVA vyberie jednu krajinu, v ktorej usporiada svoju svetovú rallye, v roku 2024 tou krajinou bude práve Slovensko. Pripravované preteky sľubujú dych berúce pohľady na technické a kultúrne pamiatky, ktoré predstavia tentoraz publiku z celého sveta.

SVETOVÁ JAZDA SRDCOM EURÓPY 

Preteky sa už tradične spájajú so silnou rivalitou, no je tu niečo, čo je ešte silnejšie. Priateľstvo. To vzniká nielen za volantom, keď si pretekári navzájom pri poruchách pomáhajú, ale aj počas prestávok, keď sa môžu rozprávať o krásach a zážitkoch, ktoré im cesta dozaista prinesie. A vieme o tom svoje – veď sme trasu zámerne naplánovali tak, aby bolo o čom rozprávať, aby si mohli posádky vychutnať tie najkrajšie výhľady na krásy prírody, na jedinečné technické pamiatky a na kultúrne dedičstvo, ktoré naše pestré Slovensko ponúka. Tohtoročné etapy pretekov spoja Košice s Bratislavou cez impozantné Tatry a rozprávkové Bojnice, ale spoja aj posádky z rôznych krajín sveta. Iba tí najlepší si so sebou odnesú vzácne trofeje, ale všetci si odnesú nezabudnuteľné zážitky, a tie sú častokrát ešte vzácnejšie. Akcia, ako je 500 KM SLOVENSKÝCH FIVA WORLD RALLY 2024 nemá na Slovensku páru, no je unikátna aj vo svetovom meradle. Sme radi, že dlhoročné skúsenosti a neustála túžba po zlepšovaní pritiahli pozornosť svetovej organizácie FIVA. Je pre nás veľkou cťou usporiadať ročník 2024, ktorý, ako všetci dúfame, naplní očakávania skalných fanúšikov a upriami pozornosť celého automobilového sveta na Slovensko. Vidíme sa na štarte!

OLDTIMER TROPHY 2024

Zlatá éra motorizmu je späť

Po prvej svetovej vojne začal prudký rozvoj automobilizmu a vývoj áut napredoval míľovými krokmi. Osobné auta sa výkonmi aj jazdnými vlastnosťami snažili približovať pretekárskym špeciálom a toto obdobie trvalo až do roku 1950. 

Práve v tomto období dominovali automobilizmu mená, ktoré sa stali legendami a poznáme ich dodnes – Ettore Bugatti, Ferdinand Porsche, Enzo Ferrari, Hans Ledwinka či František Kec.

Tak ako v 30-tych rokoch, tak aj teraz je najväčšou výzvou pre pretekárov úspešne doraziť do cieľa. Popri výborných jazdných schopnostiach je žiadaná aj technická zručnosť. Aj tu sa prejavuje spolupatričnosť účastníkov pri vzájomnej pomoci.

 

YOUNGTIMER TROPHY 2024

Mladí duchom aj autom

500 km slovenských Youngtimer Trophy 2024

Ročník 2024 prinesie pokračovanie úspešného nápadu z ročníka 2023. Na štart sa popri veteránoch opäť postavia aj tzv. youngtimery, teda vozidlá s mladšími rokmi výroby. Hoci budú súťažiť medzi sebou vo vlastnej kategórii, výzva, ktorá bude stáť pred nimi, je rovnaká a musia absolvovať rovnaké preteky.

Samozrejme, technika oproti predvojnovým veteránom o niečo pokročila, no ani youngtimerom sa problémy nevyhýbajú a technická príprava je tak rovnako dôležitá, ako šoférska.

Súťažiaci sa budú môcť pretekov zúčastniť na vozidlách vyrobených medzi rokmi 1951 až 1972. Veríme, že aj tieto vozidlá si zaslúžia príležitosť ukázať sa v plnej kráse a ich posádky zase šancu zabojovať o víťazstvo v legendárnych pretekoch. A v neposlednom rade dostanú diváci šancu prezrieť si väčší kus automobilovej histórie.

Program podujatia

Galéria

Video

Na stiahnutie